Loki nigdy nie wychodzą z mody – to jedna z fryzur najchętniej wybieranych przez gwiazdy i celebrytki. Nic dziwnego, w końcu tak ułożone włosy wyglądają niezwykle kobieco i elegancko. Ta ponadczasowa fryzura sprawdza się zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje i uroczyste wyjścia. Ułożenie perfekcyjnych loków, które nie zamienią się po chwili w (niezbyt) artystyczny nieład, wymaga trochę wprawy, a przede wszystkim – odpowiedniego narzędzia. Czy lokówka do długich włosów różni się od tej do krótkich? Jak wybrać model dopasowany do długości pasm i czy są funkcje, które są w tym urządzeniu niezbędne niezależnie od jego rodzaju?
Czy długość włosów ma znaczenie przy wyborze lokówki?
I tak, i nie – pod pewnymi względami najlepsza lokówka do krótkich włosów różni się od tej do długich, a pod innymi – jest taka sama. Choć dawniej były to proste urządzenia i niemal wszystkie modele wyglądały podobnie, obecnie na rynku znaleźć można bardzo wiele rodzajów tego typu sprzętów. Różnią się one między sobą grubością wałka, funkcjami i przede wszystkim kształtem elementu grzewczego. Kilka aspektów łączy jednak wszystkie dobre lokówki niezależnie od modelu i tego, do jakiej długości włosów się nadają. Dzięki temu nie niszczą pasm mimo faktu, że wykorzystują wysoką temperaturę, pozwalają też w pełni dostosować działanie do potrzeb użytkownika. Profesjonalna, bezpieczna dla włosów lokówka powinna być wyposażona w:
- Funkcję jonizacji – w czasie pracy sprzęt wytwarza jony ujemne, które neutralizują te dodatnie znajdujące się na włosach. Zjawisko to powoduje domykanie się łusek włosowych, a co za tym idzie, mniejsze odparowywanie wody z kosmyków. Pasma stają się gładsze, bardziej lśniące, mocniejsze i przede wszystkim odporniejsze na działanie wysokiej temperatury.
- Ceramiczną powłokę elementu grzewczego – która równomiernie przewodzi ciepło i nie powoduje przesuszania włosów – to dużo lepsze rozwiązanie niż tradycyjne metalowe grzałki.
- Bezpieczną rączkę wykonaną z nienagrzewającego się materiału (np. silikonu, gumy) – ten element odpowiada za zmniejszenie ryzyka poparzenia się podczas stylizacji. Odpowiednio zaprojektowany uchwyt zapewni bezpieczeństwo nawet niedoświadczonym użytkownikom.
- Opcję regulacji temperatury – która pozwala dostosować stopień nagrzania lokówki do potrzeb konkretnych włosów – niektóre pasma trudniej się układają i wymagają więcej ciepła, inne zdecydowanie mniej. Dzięki tej funkcji łatwiej uniknąć przypalenia włosów.
- Obrotowy kabel o odpowiedniej długości – dzięki niemu manewrowanie urządzeniem będzie dużo łatwiejsze, nawet podczas wykonywania bardzo wymyślnych fryzur.
Wszystkie lokówki CHI wyposażone są w wyżej wymienione funkcje – bez problemu dobierzesz model idealny do pasm o określonej długości, który nie będzie szkodził włosom. Jak zatem dokonać właściwego wyboru?
Jaka lokówka do krótkich włosów sprawdzi się najlepiej?
Wbrew pozorom nawet na krótkich włosach da się zrobić piękne loki, zarówno drobne, jak i luźne – istotny jest jednak dobór odpowiedniego narzędzia, ponieważ może nie być to takie proste, jak w przypadku dłuższych pasm. Najważniejszą kwestią podczas wyboru najlepszej lokówki do krótkich włosów będzie określenie idealnej grubości części grzewczej – czyli wałka. Świetnie sprawdzą się modele:
- proste, z wałkiem o małej średnicy (np. 2–2,5 cm) – czyli lokówki o tradycyjnym kształcie, które pozwolą Ci uzyskać efekt symetrycznych, sprężystych loków, np. CHI Onyx Euroshine 1 o średnicy ½’’ (13 mm);
- stożkowe o niedużej średnicy – czyli takie, w których końcówka zwęża się ku górze; ich stosowanie pozwala uzyskać bardzo naturalny efekt, ponieważ tworzone za ich pomocą loki mają niejednolitą grubość;
- z klipsem przytrzymującym włosy – modele takie jak CHI Dura Curling Iron, wyposażone w „krokodylka”, czyli specjalny klips, którym można przypiąć włosy do wałka, by się z niego nie zsuwały, są bardzo praktyczne w przypadku krótkich włosów, łatwo „uciekających” z lokówki.
Lokówka do krótkich włosów w opinii wielu osób powinna również umożliwiać stylizację od samej nasady pasm – tak naprawdę jest to jednak cenna funkcja w przypadku kosmyków o każdej długości.
Najlepsza lokówka do długich włosów
Dużo łatwiej jest w przypadku wyboru lokówki do długich włosów – możesz skorzystać ze wszystkich modeli, również tych wymienionych w kontekście krótkich pasm: o małej średnicy, stożkowych i z klipsem. Szczególnie te ostatnie ułatwią Ci stylizowanie dłuższych kosmyków i sprawią, że unikniesz konieczności przytrzymywania ich ręką. Lokówki o niewielkiej średnicy wałka umożliwią Ci stworzenie drobnych, sprężystych loczków, stożkowe – naturalnych loków o zmiennej średnicy. Jakie jeszcze rodzaje urządzeń sprawdzą się do długich włosów?
- Lokówka automatyczna – posiada obrotową końcówkę, która automatycznie nawija włosy na wałek. Tego typu urządzenie zdecydowanie ułatwia i przyśpiesza układanie długich pasm w perfekcyjnie równy sposób – dobrze sprawdzi się w tej roli model CHI ARC – Automatic Rotating Curler.
- Lokówka z grubym wałkiem (np. 3–4 cm, jak CHI Onyx Euroshine 1 o średnicy 1 ¼’’) – umożliwia tworzenie grubych loków np. w stylu Hollywood czy retro.
- Żelazko z zaokrąglonymi płytkami – do zrobienia delikatnych loków na długich włosach możesz wykorzystać również wielofunkcyjne żelazko o płaskich, zaokrąglonych na brzegach płytkach grzewczych – np. CHI Vibes Iron 1”.
Uniwersalne lokówki do włosów o każdej długości
Jeśli lubisz metamorfozy, planujesz w najbliższym czasie zapuścić włosy lub mocno je skrócić, albo po prostu chcesz często eksperymentować z tworzeniem loków o różnym kształcie i wielkości, postaw na lokówkę z wymiennymi końcówkami. To najbardziej uniwersalne urządzenia. Zazwyczaj wyposażone są w wałek o średniej średnicy oraz zakończenie stożkowe. Doskonale sprawdzi się w tej roli model CHI 2 in ONE, który dodatkowo został wykończony tak, by włosy można było stylizować od samej nasady.
O czym pamiętać podczas tworzenia loków zarówno na krótkich włosach, jak i długich?
Technika wykonywania loków na krótkich i długich włosach jest podobna – należy nawinąć pasma na element grzewczy, przytrzymać przez chwilę i zsunąć. Warto przy tym pamiętać o kilku ważnych kwestiach, by zapobiec ich zniszczeniu – nawet wysokiej klasy nowoczesna lokówka może nie uchronić kosmyków przed uszkodzeniem, jeśli nie będzie się jej używać w odpowiedni sposób.