...

NARZĘDZIA

NARZĘDZIA

Czy suszenie suszarką niszczy włosy?

Każdy, kto interesuje się świadomą pielęgnacją, prędzej czy później zaczyna się zastanawiać, czy suszenie włosów suszarką niszczy włosy. Zabieg ten na pewno przyspiesza codzienną rutynę pielęgnacyjną i ułatwia skuteczne stylizowanie pasm tuż po ich umyciu. Czy jednak jest dla nich bezpieczne? Faktem jest, że wysokie temperatury zawsze wpływają negatywnie na stan i strukturę włosa. Naukowcy udowodnili jednak, że wbrew pozorom suszenie pasm nie jest dla nich tak szkodliwe, jak mogłoby się to wydawać, szczególnie jeśli używa się nowoczesnej suszarki wyposażonej w zaawansowane funkcje i unika gorącego nawiewu. Zatem, czy suszenie włosów zimnym powietrzem niszczy je czy wręcz przeciwnie? Jakie są skutki używania wysokich temperatur i co jest tak właściwie najzdrowsze dla włosów?

Suszenie włosów suszarką – skutki

To, jakie skutki niesie ze sobą suszenie włosów suszarką, zależy od kilku podstawowych czynników: jaką temperaturę ma nawiew, w jakiej odległości od pasm trzymasz urządzenie i jakiego sprzętu używasz. Te trzy parametry odpowiadają za to, czy cały proces będzie oznaczał niszczenie kosmyków czy też wręcz przeciwnie – pomoże o nie zadbać.

Najgorszą opcją jest suszenie włosów gorącym powietrzem z bliskiej odległości. Wtedy zachodzi całkiem realne ryzyko dosłownego „spalenia” pasm – czyli zniszczenia tworzącej je keratyny, przez co staną się słabe i łamliwe. Dodatkowo gorące powietrze powoduje otwieranie się łusek włosa, przez co nie zatrzymują one wilgoci w jego wnętrzu (woda błyskawicznie odparowuje), a w dodatku przestają chronić go przed czynnikami zewnętrznymi. To oznacza, że pasma stają się szorstkie, matowe, podatne na uszkodzenia i przesuszone. Efekty te oczywiście nie są widoczne natychmiast – jeśli jednak codziennie suszysz włosy w ten sposób, po pewnym czasie zaczniesz widzieć je wyraźnie.

Zdecydowanie lepsze skutki niesie ze sobą suszenie włosów zimnym nawiewem, szczególnie jeśli robisz to z właściwej odległości – co najmniej 30 cm – i używasz w tym celu wysokiej jakości sprzętu, np. wyposażonego w jonizator. Taki zabieg pozwala szybko osuszyć pasma, a przy tym skutecznie domyka łuski włosa, dzięki czemu staje się on lśniący i gładki, a także odporny na uszkodzenia.

Suszyć włosy ciepłym czy zimnym powietrzem? Optymalna temperatura suszenia

Suszenie włosów zimnym nawiewem może wydawać się nieprzyjemne – jednak do wszystkiego da się przyzwyczaić. Co tak właściwie oznacza określenie „zimny” w tym kontekście? Specjaliści zalecają używanie nawiewu o temperaturze nieprzekraczającej 30˚C (tzw. cool shot) lub przynajmniej włączanie go pod koniec suszenia, żeby wygładzić i nabłyszczyć kosmyki. Dla włosów bezpieczne jest również ciepłe powietrze poniżej 60˚C – nie powoduje odparowywania wody z pasm ani uszkodzenia keratyny. Wyższe temperatury nawiewu mogą powodować trwałe uszkodzenie struktury pasm, szczególnie jeśli strumień powietrza kieruje się w jedno miejsce przez dłuższy czas.

Czy suszenie włosów jest zdrowe? To zależy od suszarki!

Pogląd, że suszenie włosów suszarką niszczy włosy, pochodzi z czasów, kiedy urządzenia te oferowały bardzo niewiele funkcji. Nowoczesne narzędzia tego typu projektowane są tak, by nie tylko nie szkodzić pasmom, ale wręcz poprawiać ich kondycję – tak jest w przypadku suszarek CHI. Zaawansowane technologicznie sprzęty tej marki umożliwiają precyzyjne dostosowanie parametrów suszenia do aktualnych potrzeb. Co wpływa na bezpieczeństwo włosów podczas używania nowoczesnej suszarki?

  • Jonizacja – we wnętrzu urządzenia montowany jest jonizator, który podczas suszenia wytwarza jony ujemne. Neutralizują one jony dodatnie znajdujące się na powierzchni włosów i tym samym powodują zamykanie się ich łusek. Dzięki temu pasma się nie elektryzują, są gładsze, bardziej odporne na uszkodzenia i łatwiejsze do ułożenia.
  • Regulacja temperatury – powinna być minimum trzystopniowa (zimne powietrze – ciepłe – gorące), im więcej trybów pracy, tym lepiej. Dzięki temu można dobrać temperaturę suszenia do potrzeb konkretnych włosów i uniknąć ich spalenia zbyt gorącym nawiewem.
  • Duża moc – im większa moc suszarki, tym szybciej przebiega proces suszenia, dzięki czemu włosy są krócej wystawione na działanie ciepła. Nie należy oczywiście przesadzać – bardzo silny nawiew może również zaszkodzić pasmom i przede wszystkim utrudnić ich ułożenie.
  • Zastosowanie materiałów bezpiecznych dla włosów, które nagrzewają się równomiernie – np. powłoki ceramicznej, turmalinowej lub płytek z lawy wulkanicznej.
  • Systemy usuwania mikrobów, grzybów i bakterii oraz skuteczne filtry.

A może lepiej nie suszyć włosów w ogóle?

W takim razie czy suszyć włosy po umyciu? Wbrew powszechnej opinii suszenie suszarką, oczywiście przeprowadzane w prawidłowy sposób, to zdecydowanie lepsza opcja niż pozwalanie pasmom – szczególnie gęstym i długim – wysychać w sposób naturalny. Mokre kosmyki są bowiem:

  • dużo bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne od suchych – łuski włosa oraz warstwa CMC, która łączy je z korą (czyli niekeratynowe białka na jej powierzchni), ulegają rozpulchnieniu;
  • rozciągliwe, przez co łatwo połamać je lub zniszczyć – im dłuższy czas suszenia naturalnego, tym trudniej tego uniknąć;
  • bardziej podatne na wnikanie zanieczyszczeń i szkodliwych substancji z otoczenia.

Należy przy tym pamiętać, że długotrwały proces naturalnego schnięcia sprawia, że skóra głowy pozostaje wilgotna przez długi czas, co nie jest dla niej zdrowe, może bowiem powodować podrażnienia lub rozwój infekcji.

Jeśli zazwyczaj myjesz głowę wieczorem przed snem, dokładne wysuszenie włosów suszarką staje się koniecznością. Mokre kosmyki nie tylko sprawią, że poduszka stanie się wilgotna i nieprzyjemna w dotyku – przede wszystkim pasma mogą ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu, kiedy będziesz poruszać się przez sen i trzeć nimi o poszewkę.

Czy suszyć włosy suszarką?

Zdecydowanie tak! Jest to sposób na zabezpieczenie pasm przed uszkodzeniami, na które stają się podatne, kiedy są mokre, nadanie im pięknego połysku i jedwabistej gładkości. Oczywiście, należy pamiętać, że liczą się model suszarki do włosów, temperatura suszenia oraz sposób, w jaki przeprowadza się cały zabieg, inaczej efekt może być odwrotny od zamierzonego. Warto wybierać sprzęt marek, które od wielu lat działają na rynku fryzjerskim, stawiają na rozwój i innowacje – takie jak CHI. Jeśli wolisz używać nawiewu o wysokiej temperaturze, pamiętaj, żeby stosować kosmetyki termoochronne. Suszenie ma pomóc Twoim włosom, a nie stać się przyczyną ich uszkodzenia!

Udostępnij

Podobne

Loki nigdy nie wychodzą z mody – to jedna z fryzur najchętniej wybieranych …

Seria CHI Vibes została opracowana z myślą o osobach, które kochają wolność, zabawę …

Farouk Systems, Inc. – do której należy marka CHI – to amerykańska korporacja …

Czy bezpieczna stylizacja włosów jest możliwa? Marka CHI udowadnia, że tak! Dzięki połączeniu …

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.